Garażowe imperium – czyli historia sukcesu Jeffa Bezosa

Czy zastanawialiście się kiedyś, kto stoi za ogromnym sukcesem jednej z największych platform sprzedażowych w historii? Oczywiście chodzi tu o Amazon i człowieka, który rozpoczął swój biznes zupełnie od zera — Jeffa Bezosa.

Od zera do miliardera

Człowiek, który co roku gości na liście najbogatszych ludzi na świecie i raz po raz przeskakuje w rankingach samego Billa Gatesa, rozpoczął tworzenie swojego imperium dosłownie w garażu. Zgadza się — Amazon był jedną z tak zwanych garażowych firm i nie tylko łut szczęścia, ale przede wszystkim zacięcie samego Bezosa zdecydowały o jego dzisiejszej pozycji.

Wilk z Wall Street

Bezos w połowie lat 90 rzucił posadę na Wall Street i postanowił skupić się na rynku sprzedaży w raczkującym dopiero internecie. Zmysł finansisty zadziałał w tym przypadku znakomicie, choć dość nieprecyzyjnie, ponieważ na samym początku Bezos chciał skupić się na sprzedaży wielu rodzajów produktów w jednym miejscu (co w pełni udało mu się dopiero dekadę później). Jak to jednak bywa w tego rodzaju przedsięwzięciach, szybko okazało się, że lepiej mierzyć siły na zamiary i skupić się na jednej branży. Jeff wybrał książki.

Przede wszystkim efektywność

Amazon stał się wielkim sukcesem dzięki wprowadzeniu kilku innowacji do dobrze znanego już systemu sprzedaży. Przede wszystkim Bezos umożliwił swoim klientom wygodne płatności kartą i szybką dostawę kurierską. To, co dzisiaj wydaje się standardem, wtedy było innowacją, która w połączeniu z bardzo wydajnym systemem zarządzania budżetem firmy i gospodarowania czasem (Bezos delegował do pracy nad nowymi rozwiązaniami, które nie przynosiły jeszcze dużych zysków zaledwie kilku ludzi) sprawiła, że malutki, jednoosobowy biznes w niedługim czasie przeistoczył się w prawdziwe imperium.

Więcej informacji na https://dealavo.com/pl/2019/06/07/niezbednik-dla-producentow-w-erze-amazona/

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *